ایمیل ما
info@dorfamgroup.ir
تلفن ما
021-88040641

تامین کالای اساسی

تامین کالاهای اساسی

برخی کالاها به دلیل استفاده بیشتر در سبد غذایی مردم و تأثیر آن بر روی بازار عرضه و تقاضا با نام کالای اساسی معرفی می‌شود که در سال 93 دولت این اقلام را به دو دسته کالاهای اولویت یک و دو تقسیم کرد. بر همین اساس 17 قلم کالا که استفاده بیشتر در سفره مردم دارد در اولویت یک قرار گرفتند. بنابراین از این زمان بود که واژه کالای اساسی و غیر اساسی معنا گرفت.

کالاهای اساسی شامل گوشت قرمز، گندم، آرد، نان، برنج، روغن نباتی، شکر، کره، جو، ذرت، کنجاله سویا، گوشت مرغ، شیر خشک صنعتی، شیر خام، کود اوره،‌کود فسفات و پتاس است .

گروه دیگری از کالاهای اساسی وجود دارد که به عنوان کالاهای حساس و ضروری در سبد خانوار قرار دارد این گروه کالاها شامل پنیر، ماست، تخم مرغ، واکسن دامی، کاغذ چاپ و مطبوعات، روغن موتور، دوده، لاستیک، پلی‌اتیلن، شمش فولادی، انواع ورق، میلگرد، تیرآهن، مس کاتد، شمش آلمینیوم، سرب، سیمان خاکستری، کاشی، شیشه جام، خودرو سبک، تراکتور و کمباین، پخچال و فریزر، ماشین لباس شویی و تلویزیون و سیب و پرتقال در ایام ویژه سال می باشد.

 

در راستای تســهیل و تسریع در انجام تشریفات گمرکی کالاهای اساسی و ضروری از گمرک ، با عنایت به لزوم اتخاذ تمهیدات مناسب تر در این خصوص ، به موجب بخشنامه ای تأکید گردید در هنگام اظهار کالاهای اساسی و ضروری به گمرکات کشور ، با رعایت کلیه قوانین و مقررات مربوطه ، ترتیبی اتخاذ گردد تا :

در صورت ارائه درخواست از سوی صاحبان کالا ، با ” حمل یکسره ” کالای موضوع اظهارنامه موافقت گردد . بدیهی است اخذ و ارائه مجوزهای قانونی مربوط به اظهارنامه بصورت سیستمی قبل از خروج کالا الزامی است ؛

نظارت و همکاری لازم صورت پذیرد تا دستگاه های متولی صدور مجوزهای قانونی از جمله استاندارد ، وزارت جهاد کشاورزی ، وزارت بهداشت و … نسبت به نمونه برداری از کالاهای موضوع اظهارنامه در روی کشتی حامل کالا ، قبل از تخلیه و یا هنگام تخلیه کالا اقدام نمایند ؛

در صورت قرارگیری اظهارنامه این اقدام در مسیرهای زرد و قرمز اظهارنامه به صورت تصادفی ، کارشناسان و متصدیان رسیدگی کننده ، نسبت به بررسی و انجام تشریفات گمرکی این اظهارنامه ها با رعایت قوانین و مقررات مربوطه ، در حداقل زمان ممکن و بصورت خارج از نوبت اقدام نمایند ؛

در صورت انقضای مهلت مندرج در مجوزهای ثبت سفارش این کالاها ، نسبت به پذیرش مجوزهای ثبت سفارش ارائه شده بدون تمدید مهلت مذکور با رعایت سایر مقررات مربوطه اقدام شود ؛

در صورت ارائه درخواست از سوی صاحبان کالا ، با خروج شبانه روزی این اقلام حتی در روزهای تعطیل و ساعات غیر اداری با رعایت سایر مقررات موافقت گردد .

 

مسئولیت حسن اجرای این بخشنامه بر عهده بالاترین مقام اجرائی گمرکات بوده و ناظرین به طریق مقتضی نظارت لازم در خصوص موارد ممنوعه داشته باشند و در صورت وجود هر نوع مشکلی که منجر به ایستائی احتمالی در این خصوص می گردد هماهنگی لازم با دفاتر ستادی مرتبط در گمرک ایران را به عمل آورند.

گروه صنعتی و تجاری درفام با عنایت به اهمیت این موضوع از طرف دولت و با دسترسی به تامین کنندگان، تجار و بازرگانان کشورهای همسایه و سایر کشورهای اروپایی، توانسته است نسبت به ارائه مشاوره به تجار ایرانی و همچنین تامین این کالاها در اسرع وقت اقدام نماید.

مزایای واردات از طریق گروه درفام

  • پیگیری مداوم و قانونی از تامین کنندگان
  • تحویل کالا به صورت مستقیم به دفتر چین
  • ارسال کالا به صورت سمپل یا عمده از طریق حمل هوایی، حمل دریایی و حمل اکسپرس
  • تحویل در محل مشتری
  • خرید کالا از معتبرترین تامین کنندگان
  • ارسال حواله مستقیم
  • ارسال نمونه کالا
  • ارزیابی و بازرسی کالا

نمای کلی گرافیکی

مراحل واردات کالا

شناخت کلی از وضعیت بازار و نیازهای آن
اولین مرحله برای واردات کالا در واقع برطرف کردن نوعی نیاز مورد درخواست مصرف کنندگان برای کالاهای مورد درخواست آنها است برای این منظور وارد کننده باید این نیاز را شناسایی نماید. پس بنابراین مهمترین سئوالی که وارد کنندگان با آن روبرو هستند را می توان بصورت ذیل طرح نمود.

بازاریابی برای پیدا کردن مشتری
برای پیدا کردن مشتری، باید شروع به بازاریابی نمود. از بازاریابی تعاریف زیادی صورت گرفت است. برخی بازاریابی را بازاریابی (MARKETING) را شامل شناخت نظام بازار و نیازها و خواسته ها و رفع آنها ازطریق مبادلات مطلوب دانسته اند. به نظر فیلیپ کاتلر از برجسته ترین صاحب نظران در این رشته بازاریابی عبارت است از فعالتی انسانی در جهت ارضای نیازها و خواسته ها از طریق فرایند مبادله

این تعریف دارای ابعاد گوناگونی است که هر کدام را به طور جداگانه بررسی میکنیم. – نیازها – خواسته ها – تقاضاها -کالاها -مبادله – معامله – بازاریابی نیازها: مهمترین مفهوم اثرگذار بر بازاریابی که به صورت بنیادی همواره در تحلیهای مربوط به بازارمورد نظر است نیازهای انسانی می باشد که به گونه زیر تعریف می شود: نیاز یا احتیاج انسانی عبارت است از حالتی احساسی که محرومیتی را در فرد پدید آورد که آن احساس وحالت کمبود موجب رنج فردگردد. انسان موجودی است دارای نیازهای فراوان به هر حال حاضر وارد کنندگان کالا در کشور برای پیدا کردن مشتری برای کالاهای خود به دو طریق عمل می نمایند. یک دسته از وارد کنندگان کالا ، در ابتدا کالا را وارد و سپس برای کالای خود بدنبال مشتری می باشند و دسته دوم ، قبل از واردات کالا ، با مشتری عقد قرارداد نموده و بصورت سفارشی کالا را وارد می نمایند . که دسته دوم سود بیشتری از واردات می ببرند

سوالات متداول

چه کالاهایی را باید وارد نمایم؟

 

دومین مرحله واردات کالا این است که باید بدانیم که تولید کنندگان برای تولید کالا به چه مواد اولیه و کالاهای در جریان ساخت نیاز دارند ؟

برای این منظور میزان نیاز تولید کنندگان به مواد اولیه و سایر کالاها را بررسی و سفارش بگیرید. همچنین در هنگام انتخاب کالا برای واردات به نکات ذیل توجه نماید. کالاهایی غیر استاندارد را به دلیل پایین بودن قیمت آن خریداری ننمائید.

در هنگام واردات کالاهای صنعتی، از وجود خدمات پس از فروش آن مطمئن شوید. دلایل تفاوت قیمت بسیار پایین پیشنهادی یک فروشنده نسبت به دیگر فروشندگان را دقیقا بررسی نمائید.

سعی نمائید از نمایندگان معتبر تولید کنندگان که توسط تولید کنندگان اصلی معرفی شده اند کالا را خریداری نمائید.

قبل از انتخاب کالا برای واردات ، میزان حقوق گمرکی ( سود بازرگانی ) کالا را از کتاب قانون مقررات صادرات و واردات استخراج نموده و سود حاصل از واردات را با در نظر گرفتن عوارض واردات محاسبه نمائید

ثبت سفارش کالا

 

ثبت سفارش یکی از الزامات واردات کالا به داخل هر کشوری است. هر شرکت یا شخصی که قصد واردات کالا به داخل کشور را دارد باید از سازمان صنعت معدن و تجارت مجوز ثبت سفارش اخذ کند. به‌ موجب سند ثبت سفارش می‌توانید کالای مورد نظر خود را وارد کشور نمائید. اخذ مجوز ورود کالا به کشور از سازمان صنعت معدن و تجارت را ثبت سفارش می‌گویند. این مجوز دارای کد ۸ رقمی است که از سامانه جامع تجارت ایران و پس از اخذ مجوزهای لازم دریافت می گردد.

مراحل ثبت سفارش

 

برای ثبت سفارش ابتدا باید پیش فاکتور (پروفرما) کالای مورد نظرتان را از فروشنده دریافت و اطلاعات آن را در سامانه جامع تجارت ایران (www.ntsw.ir) ثبت نمائید. در این سامانه متقاضیان حقیقی و حقوقی برای واردات کالا، ثبت نام نموده و با دریافت کد کاربری و رمز عبور شخصی (حقوقی یا حقیقی) از طریق این سامانه سفارش‌های واردات خود را ثبت می نمایند که تمامی پیگیری‌های لازم از طریق این سامانه میسر می‌باشد. متقاضیان پس از اطلاع از پایان مراحل اداری ثبت سفارش از طریق همین سامانه تائید یا عدم تائید واردات کالای خود را مشاهده می‌نمایند.
پس از گذراندن مراحل ثبت سفارش و دریافت کد ۸ رقمی پرونده ثبت سفارش بدون نیاز مراجعه به مراکز ثبت سفارش در سطح کشور، به‌صورت خودکار به شعب بانک عامل و گمرکات اجرایی کشور ارسال خواهد گردید. ایجاد روند ثبت سفارش کالا گواهی ثبت آماری و کنترل ضوابط فنی برای کالاهای وارداتی توسط دولت انجام می‌پذیرد.

پس از انجام گواهی ثبت آماری و انجام مراحل تخصیص ارز و تامین ارز کد ۱۴ رقمی ساتا توسط بانک مرکزی به بانک عامل اعلام می شود که بانک عامل پس از صدور فیش گواهی ثبت آماری کد ۱۴ رقمی ساتا را برای صاحب کالا جهت انجام تشریفات گمرکی ارسال می کند.

البته برخی از کالاها برای واردات نیازمند اخذ مجوز پیش ازثبت سفارش نیز است. به ‌طور مثال برای واردات تجهیزات پزشکی نیازمند اخذ کد irc از سازمان غذا و دارو می‌باشد و با دارا بودن کد irc می‌توانید اقدام به ثبت سفارش کالا نمایید. به‌طور مثال کالاهایی مانند غلات جو ذرت و… نیازمند اخذ مجوز دامپزشکی است که بعد از ثبت اطلاعات پرو فرما در سایت به‌صورت اتوماتیک این پرونده به سامانه قرنطینه ارجاع داده شده و بعد از پیگیری‌های اداری تائید مجوز دامپزشکی اخذ می‌شود و پس از آن برای کارشناسی ثبت سفارش ارجاع داده می‌شود.

با ما در تماس باشید
021-88040641