ایمیل ما
info@dorfamgroup.ir
تلفن ما
021-88040641

صادرات

تعریف صادرات

کالا یا خدمتی که به یک کشور دیگر منتقل شود در دنیای تجارت به آن صادرات می گویند. صادر کننده می تواند ایرانی یا خارجی باشد و فرقی نمی کند محصول چکونه حمل و تسویه می شود.معمولا کسب و کار ها زمانی که به فکر صادرات محصول خود می افتند صادرات را تنها به دو بخش ارسال کالا و دریافت وجه تقسیم می کنند. بسیاری از افراد فکر می کنند مشتریان خارجی پشت مرزهای ایران منتظر هستند تا محصول آنها را بخرند. اما به یک نکته مهم توجه نمی کنند که بجز آنها تولید کنندگان و تامین کنندگان فراوانی در دنیای تجارت وجود دارند که حتی مزیت های رقابتی قوی نسبت به آنها دارند.

هر کسب و کاری برای صادرات محصول خود می بایست یک رویکرد صادرات داشته باشد. بر اساس این رویکرد شما می توانید روش های ارزیابی بازار و بازاریابی محصول خود را انتخاب کنید .

شرایط صادرات کالا

هر کسب و کاری برای صادرات هر محصول در هر کشوری نیاز به دریافت مجوز، گواهی های بهداشتی و اسناد قانونی دارد. البته ممکن است نیاز باشد در بسته بندی ، قیمت گذاری، و شرایط تولید کالا نیز تغییراتی ایجاد شود. رویکرد صادراتی هر کسب و کاری شرایط صادرات را مشخص می کند. در صورت عدم صحیح ارزیابی محصول و شرایط لازم برای صادر کردن محصول کسب و کار شما شاهد ضررهای هنگفت خواهد بود. ممکن است خسارات سنگینی یا حتی ورشکستگی منتظر کسب و کار شما باشد. ما بر اساس تجربه خودمان به شما می گوییم کشوری را انتخاب کنید که محصول شما در آنجا مزیت رقابتی داشته باشد. یکی از راه های شناخت مزیت رقابتی محصولات با استفاده از جدول swot صورت می پذیرد.

انواع مراحل صادرات کالا

  • ارزیابی بازار
  • بازاریابی صادراتی محصول
  • مذاکره
  • عقد قرارداد و حمل کالا
  • تاسیس شرکت
  • افتتاح حساب بانکی
  • ادریافت مجوزات و گواهی ها
  • صدور فاکتور و پیش فاکتور
  • بیمه کالا
  • دریافت کارت بازرگانی و اظهار کالا و بسته بندی محصول

نمای کلی گرافیکی

مجوزهای مورد نیاز صادرات

 

کالاهای صادراتی بر حسب مجوز صدور به سه گروه تقسیم می شوند

 

کالای مجاز
کالائی است که صدور آن با رعایت ضوابط نیاز به کسب مجوز ندارد . منظور از ( ضوابط ) آن دسته ترتیباتی است که رعایت آن برای صادرات پاره ای از کالاها قانوناً ضروری است مانند ضوابط استاندارد ، گواهی بهداشت انسانی ، دامی ، نباتی

کالای مشروط
کالایی است که صدور آن با کسب مجوز امکان پذیر است . پس از اعلام نظر موافق وزارتخانه های ذیربط که اصطلاحاً ( موافقت کلی ) نامیده می شود ، و پس از ابلاغ آن به گمرک توسط وزارت بازرگانی برای صدور کالاهای موضوع موافقت کلی ، نیازی به مراجعه متقاضی به وزارتخانه یا سازمان مربوط و اخذ مجوز موردی نخواهد بود .

کالاهای ممنوع الصدور
مقتضیات و شرایط خاص زمانی با رعایت قوانین مربوطه صدور بعضی از کالاها را ممنوع نماید.کالایی است که صدور آن به موجب شرع مقدس اسلام ( به اعتبار خرید و فروش یامصرف ) و یا به موجب قانون ممنوع گردد. دولت می تواند بنا به

گواهی های مرسوم صادرات کالا

 

گواهی که برای صادرات کالا مرسوم هستند به دو بخش گواهی های داخلی و خارجی تقسیم می شوند

انواع گواهی داخلی شامل گواهی بهداشت نباتی ،بهداشت دامی ،گواهی استاندارد و گواهی های انرژی اتمی تقسیم بندی می شوند.

گواهی ها اغلب از سازمان بهداشت و دامپزشکی و وزارت کشاورزی دریافت می شود. شما می توانید در رابطه با دریافت گواهی های مرسوم مقاله گواهی های صادرات را بخوانید.

گواهی های خارجی
شامل گواهی کک coc گواهی کوشنر گواهی ce گواهی حلال می شود البته برای برخی محصولات خاص نیاز به دریافت گواهی بخصوصی هستید که می توانید از خدمات مجوزات و گواهی های مورد نیاز استفاده کنید.

دریافت گواهی ها به منزله تضمین صادرات کالا نیست . بلکه مزیت رقابتی کالای شما را نسبت به سایر رقبایتان بیشتر می کند و شانس موفقیت و کسب رضایت مشتری را افزایش می دهید. ضمنا کسب برخی از گواهی ها سبب می شود زمان بازاریابی و مذاکرات شما کاهش پیدا کند و دستیابی شما به دریافت یک سفارش موفق بیشتر شود.

اسناد و مدارک لازم جهت صادرات کالا

 

گواهی مبدا
برای دریافت گواهی مبدا با در دست داشتن فتوکپی اظهار نامه گمرکی و بارنامه کالا به اتاق های بازرگانی وصنایع و معادن مراجعه شود.

کارنه تیر
کار نه تیر دفتر چه ای است که برای عبور کالا بوسیله کامیون از کشورهای عضو، بدون بازرسی دقیق، بدون تامین و دریافت حقوق و عوارض گمرکی صادر می شود . (برای حمل زمینی می باشد)

سیاهه خرید
سیاهه خرید یا فاکتور صورتحسابی است که درآن تاریخ ، نام و نشانی خریدار و فروشنده ، شماره سفارش یا قرارداد ، تعداد یامقدار ویا شرح کالا ، قیمت واحد ، قیمت کل ،نوع قرارداد وتعرفه گمرکی کالا ذکر شده است .

بارنامه حمل
بطور کلی بارنامه سند اصلی انتقال مالکیت کالا از فروشنده به خریدار است و دارای انواع مختلف می باشد؛ مانند :بارنامه هوایی – بارنامه دریایی – بارنامه راه آهن – بارنامه سراسری بارنامه زمینی (کامیون)

گواهی بازرسی
سندی است که توسط یکی از شرکتهای بازرسی کننده بین المللی صادر و به موجب آن تایید می گردد که کالای حمل شده با کالای ثبت سفارش شده

یکسان است

با ما در تماس باشید
021-88040641